RPG@UG: Forum Gier Fabularnych Uniwersytetu Gdańskiego
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Dead but dreaming
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Po pierwszej kampanii  (Przeczytany 2755 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Michał
Mistrz Celebrant
Wtajemniczony kultu
*******
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



Zobacz profil
« : Marzec 01, 2012, 18:03:54 »

Trochę się w naszym Mieście w czasie tych nastu sesji wydarzyło, warto chyba podsumować i zobaczyć co z tego wynika na przyszłość.

Prof. Schultz nie żyje, czym Erwin dopełnił zemsty, chociaż jej zabicie nie dało mu oczekiwanej satysfakcji. Poszukiwania dziennika prof. Schultz doprowadziły bohaterów do ghouli prowadzonych przez Prometeusza. Sytuację skomplikowało pojawienie się Ewy i Justyny, znajomych Daniela i Juliana z dawnych lat. Słuchając podszeptów Fahrenheita szalony mag Euzebiusz powołał do życia mechanicznego dinozaura w Stoczni. To jednak było tylko odwróceniem uwagi od ataku na budynek Heweliusza. Podczas straszliwej walki na szczycie Heweliusza drużyna przegoniła z tego świata Demona, który zabierał magom ich moc. Chociaż ostatecznie atak ghouli został powstrzymany, a Prometeusz poległ, to straty jakie poniosła Szkoła Heweliusza są znaczne. W tym sensie Fahrenheit osiągnął swój cel, koszt jednak był wysoki: Biały Wampir stracił wszelką władzę w Mieście. Gwoździem do trumny było wystąpienie Juliana w Cristalu. Wagner, dziekan Zielonych Magów, przepadł, a jego udział w wydarzeniach wciąż nie jest jasny.

To tak w wielkim skrócie. A teraz pomysły co można na tej podstawie zbudować. Przede wszystkim wydaje mi się, że potrzebujemy nowego Zagrożenia w miejsce "W nocy nigdzie nie jest bezpiecznie". Ghouli została ledwie niezorganizowana garstka, więc nie stanowią one już takiego niebezpieczeństwa jak na początku.

Poniżej moje pomysły, napiszcie które wam się podobają, zmieńcie je, dodajcie swoje...

  • Młodzi magowie z Olimpu chcą udziału w Radzie.
  • Od kiedy Wagner zniknął w Zieleniaku brakuje dziekana i kilka osób z Rady chce by Daniel przejął obowiązki.
  • Heweliuszan została ledwie garstka, tradycja i wiedza Szkoły jest w zagrożeniu.
  • Szerakowski, teraz bardziej świadom tego co się dzieje w Mieście, szuka haka na Juliana (którego wpływy oczyściły go ze wcześniejszych podejrzeń), szczególnie po tym jak dowiedział się z kim spędziła raz noc jego córka.
  • Biały Dwór jest podzielony, Julian zostaje przywódcą jednego z odłamów, nagle wyżej w hierarchii niż jego matka, a może nawet po innej stronie?
  • A jak w to wszystko wpisuje się Justyna? Czy Julian wciąż coś do niej czuje? Jakiego rodzaju kłopoty na niego to ściągnie? Czy Justyna jest jego zbawieniem i drogą do stania się człowiekiem, czy raczej zgubą?
  • Nowa moc Juliana daje mu dostęp do wiedzy, o której wolałby zapomnieć... ale której nie może zignorować.
  • Wydarzenia w Mieście nie uszły uwagi pasjonatów magii czy innych czubków i zaczynają eksperymenty z rytuałami, które ich przerastają.
  • Młoda autorka pisze biografię o prof. Schultz. Co powinna wiedzieć a co lepiej ukryć przed opinią publiczną?
  • Euzebiusz wciąż żyje, wykorzystany i ośmieszony czeka na właściwy moment, by się zemścić.

Martwi mnie tu mała ilość zajawek dla Erwina. Wygląda na to, że przy wielu wydarzeniach Erwin był "przy okazji", a nie w ich środku. Jonasz, masz jakieś pomysły jak to zmienić? Może coś z siostrą? Albo inną rodziną, o której jednak wolałbyś zapomnieć (wampir/zły mag/sługa fae/itp)?

Do tego mamy jeszcze dużo motywów z Miasta, których wcale nie ruszyliśmy: dresów, gangsterów, ludzi wiary, kilka lokacji. Przejrzyjcie Karty na tym podforum i napiszcie jeżeli coś wam wpadło w oko ciekawego.
Zapisane
Michał
Mistrz Celebrant
Wtajemniczony kultu
*******
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Marzec 02, 2012, 11:56:30 »

To teraz konkretniej potrzebujemy:
 - nowej Motywacji dla st.asp. Krzysztofa Szerakowskiego
 - nowej Twarzy na miejsce Ilony Leśnikowskiej albo nowej Motywacji dla niej
 - nowej Motywacji dla Fahrenheita
 - nowej Motywacji i Powiązania dla Euzebiusza
 - nowej Twarzy na miejsce Prometeusza
 - nowej Twarzy na miejsce Prof. Schultz
 - nowej Twarzy dla Cristala na miejsce Krystyny
 - nowy Aspekt dla Oruńskich kanałów
 - nowej Twarzy dla Zieleniaka

Nowe Twarze/Motywacje mogłyby być związane z nowym Aspektem Miasta.

I czytałem ponownie trochę podręcznika i zauważyłem dwie rzeczy, które źle stosowaliśmy. Pierwsza to leczenie Konsekwencji - okres dla każdego rodzaju Konsekwencji liczy się od momentu, w którym może nastąpić leczenie (np. dla fizycznych noc snu, wizyta w szpitalu, itp.), a nie od momentu wystąpienia Konsekwencji. W ten sposób Konsekwencje podłapane w nocy ataku na Heweliusza, chociaż rozbite na trzy sesje, nie zniknęłyby tak łatwo, a przez to miałyby bardziej dramatyczny efekt.

Druga sprawa to ilość i działanie Compeli. Polecam wszystkim przeczytanie jeszcze raz rozdziału o Aspektach w podręczniku, do tego ciekawe są dwa artykuły: http://lcdarkwood.livejournal.com/3824.html i http://lcdarkwood.livejournal.com/3858.html . Ogólnie sprowadza się to do tego, że Compel to nie wymuszenie na postaci konkretnego działania, ale tylko (i aż) spowodowanie konsekwencji/komplikacji będących efektem tego działania. Przykładowo, mój Compel na Danielu by zgodził się obiecać Fahrenheitowi nieangażowanie się był zupełnie nietrafiony. Owszem, dotykał Aspektów Daniela, ale nie wygenerował żadnych komplikacji. Teraz już wiem czemu ten Compel wydawał mi się taki oszukany. Uśmiech Inny przykład to matka dzwoniąca do Juliana i chcąca wymusić na nim obecność w Cristalu. Przyjęcie compela nie oznacza wcale, że Julian pojedzie! Oznacza tylko, że Alex godzi się na to, że cokolwiek wybierze, będą z tego kłopoty dla jego postaci. Jeżeli pojedzie - będzie musiał zrezygnować z czegoś innego (np. nocy z córką Szerakowskiego i potencjalnych nowych informacji). Jeżeli nie pojedzie - matka pośle za nim kilku "ochroniarzy", by sprowadzili go siłą. Podsumowując: jeżeli nie ma w danej sytuacji potencjału dla komplikacji, czy zwrotów akcji to nie można mówić o Compelu, nawet jeżeli sytuacja pasuje do konkretnego Aspektu.

Mało was Compelowałem i mam zamiar to zmienić. Praktycznie każdy test jest okazją do Compela, o ile sugeruje ciekawe konsekwencje. Co więcej, do Compelowania można użyć nie tylko Aspektów postaci, ale i Aspektów Sceny albo Miasta. Chciałbym położyć na to większy nacisk. I mam nadzieję, że to spowoduje lepszy przepływ Fate Pointów i w ten sposób większą ilość Deklaracji z waszej strony. Uśmiech

Dajcie znać co o tym myślicie.
Zapisane
AlexRiven
Akolita kultu
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 64



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Marzec 02, 2012, 17:42:25 »

Ha! Uśmiech

Zacznę od rzeczy związanych z Julianem. Jeszcze nie jestem wszystkiego pewien ale myślę, że:

- w Crystalu będzie rządzić Barbara, uznana i mądra osoba, większość wampirów z poprzedniego Crystala pójdzie za nią,
- Julian może być jednym z jej przybocznych,
- matka Juliana może rzeczywiście być teraz niższa w hierarchii,
- po ostatnich wydarzeniach między Justyną a Julianem trochę się popsuło, szczególnie, że Julian zaczął dziwnie się zachowywać. Justyna mogła jednak dzięki nowemu porządkowi znaleźć ponownie swoje miejsce w Białym Dworze. Teraz, kiedy nie ma już Krystyny, może być spokojna. Z Julianem widzi się czasami, ale trochę nie mają dla siebie czasu. Jednak wraz z odzyskiwaniem pamięci koszmary powracają. Jeśli przypomni sobie wszystko, może to mieć przerażające skutki. Ciekawe co Krystyna i jej przyboczni chcieli ukryć przed nią i przed światem..
- Nowa moc Juliana będzie tu, myślę, tematem przewodnim, kontakty z duchami, szepty, przywidzenia, nie wiadomo jak to wytrzyma i kogo spotka na swej drodze. Jego ojciec też dorzuci swoje trzy grosze.
- Ilona Leśnikowska, niedawno piękna i młoda, dziś wyniszczona i osiwiała(!) przez wszystko co ją ostatnio spotkało. Nadal nie wie gdzie jest jej chłopak. Nie jest już tą samą osobą, teraz wie już bardzo dużo i właściwie, to może przewodzić grupie pasjonatów magii, dresów albo gangsterów. Może nawet zdobędzie się na oczyszczenie do reszty oruńskich kanałów i założenie swojej "bazy" w podziemiach na Oruni. Może w pewnym momencie będzie próbowała znaleźć Euzebiusza lub/i Fahrenheita, by wskrzesić swojego chłopaka. Tak czy inaczej odbiło jej i jest nieprzewidywalna.
- Możemy poszwendać się trochę po lesie oliwskim, tam może być fajnie (fae, Auril, która chce się na mnie zemścić, może jakieś walczące frakcje. Może tam prowadzi trop zaginionego Wagnera? Albo coś z Erwinem - porwą jego siostrę Język Albo porwą Erwina Chichot)
- Tak, młodzi magowie chcą władzy! To jest ich szansa.
- CDN
Zapisane
Michał
Mistrz Celebrant
Wtajemniczony kultu
*******
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Marzec 02, 2012, 18:41:16 »

Świetnie, dzięki za szybką odpowiedź!

Widzę, że nie ciekawi Cię angażowanie się w politykę Dworu, to też jest ok.

Jeżeli chcesz, żeby nowa moc była tematem przewodnim, warto wstawić Aspekt z nią związany w miejsce jakiegoś nieużywanego.

I rozumiem, że Justyna przejdzie na drugi plan? Damy jej trochę czasu, żeby sobie wszystko przypomniała. Mrugnięcie Pamiętaj też, że mądra Barbara, czy "kochająca" Justyna to wciąż Białe Wampiry i można im ufać tylko w ograniczonym stopniu.

Motyw Ilony bardzo mi się podoba, w ten sposób zostaje nową twarzą Oruni. Uśmiech Masz pomysły na nazwę Aspektu dla niej? "Łowca ghouli", "Wszystko mi zabrali!", a może "Trzeba oczyścić kanały z plugastwa"? Ta samozwańcza sprawiedliwość rezonuje dość mocno z postacią Erwina. Jonasz, co o tym myślisz?

Lasy Oliwskie to może być ciekawa odmiana od miejskiego klimatu. Co do porwania to jeszcze usłyszę chętnie zdanie Jonasza w tym temacie. Uśmiech
Zapisane
AlexRiven
Akolita kultu
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 64



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Marzec 02, 2012, 19:30:37 »

"Białowłosa Zemsta"
Zapisane
Michał
Mistrz Celebrant
Wtajemniczony kultu
*******
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Marzec 03, 2012, 10:18:59 »

"Białowłosa Zemsta"

Podoba mi się, uzupełniłem już Kartę Twarzy. Ilonie brakuje powiązania. Może z siostrą Erwina, co ty na to Jonasz? Nie pamiętam niestety jej imienia.
Zapisane
Michał
Mistrz Celebrant
Wtajemniczony kultu
*******
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Marzec 03, 2012, 10:25:21 »

Kolejna rzecz rzuciła mi się w oczy w sprawie reguł, które nie stosowaliśmy dobrze. Mianowicie chodzi o to, co dzieje się po przegranym konflikcie. Po pierwsze, to zwycięzca ma prawo narracji i decyduje o losie przegranego. W większości konfliktów (bo większość wygraliście) to do was należało prawo narracji. Po drugie, przegrany, za każdą konsekwencję otrzymaną w konflikcie dostaje FP. Wydaje mi się, że poza jednym, czy dwoma przypadkami nie pilnowałem tego.
Zapisane
Michał
Mistrz Celebrant
Wtajemniczony kultu
*******
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Marzec 03, 2012, 13:20:17 »

Jak będziecie czytać o Aspektach warto zwrócić uwagę na podrozdział "Situation vs. Story" na stronie 110. Aspekty "sytuacyjne" określają w jakich okolicznościach bohater często się znajduje i jak na nie reaguje. Za to aspekty "opowieściowe" wyjaśniają *dlaczego* bohater znalazł się w danej sytuacji, często tworzą też część settingu, stanowią więc świetne paliwo do rozpoczęcia przygody. Myślę, że o ile pierwszy rodzaj jest oczywisty i przypomina coś w stylu Przewag i Zawad z Savage Worlds, czy Traitów z Mouse Guarda, to drugi wymaga spojrzenia na bohatera z innej perspektywy - nie z perspektywy gracza, który prowadzi postać, ale bardziej z perspektywy reżysera/scenarzysty: co chciałbym widzieć na sesji, jakie miejsca, postaci, jakie problemy.

Myślę, że ten cytat ze "Spirit of the Century", innej gry opartej o system FATE, dobrze wyjaśnia różnicę: "You can most easily identify a story aspect by asking yourself if the aspect, independent of the character, is something other characters might interact with, affect, and change. Strange cults, lost artifacts, enemies, hidden lairs, foreign lands, spouses, and more, all fit into this category."

Pozwoliłem sobie wypisać Aspekty waszych postaci poniżej i podzielić na te dwie kategorie. Lista może być nieaktualna, poprawcie więc ją proszę.

STORY
Potomek Heweliusza: w kontekście naszego Gdańska daje pomysły na opowieści związane z konkurencją trzech szkół magicznych i pochodzeniem Daniela
Paktujący z wampirami: chociaż trochę ogólny to w naszym Gdańsku daje kilka haczyków do opowieści; można by go ubarwić zmieniając na coś związanego z konkretnym miejscem (np. zawarcia jednego z paktów), albo innym symbolem współpracy
Erwin Rubbel - syn mojego przyjaciela: bezpośrednie nawiązanie do postaci innego gracza sugeruje możliwość wciągnięcia Daniela we wszystkie kłopoty, w jakie wpakował się Erwin Uśmiech
Biały Dwór wzywa: ciut konkretniejsze od Paktującego z wampirami, a w kontekście naszego Gdańska nabiera większego znaczenia
Miłość, którą mi zabrali: wskazuje wyraźnie na Justynę i na niezrealizowane marzenie z przeszłości
Częściowo sparaliżowana starsza siostra: również wyraźne wskazanie na BNa, pomoc, ale i ciężar dla Erwina
Medalion ze zdjęciem rodziny: ślad tragicznych wydarzeń i wspomnienie dzieciństwa, które za szybko się skończyło

SITUATION
Ekscentryczny badacz - mag
Bezpośredni do bólu
"Ucz się, ucz"
"Ciekawość to pierwszy stopień do..."
Wampir-student-imprezowicz
Piękny, młody i bogaty
Wolność za wszelką cenę
Szczęście w pechu
Dotrzymujący słowa
Samozwańczy obrońca sprawiedliwości
Ukierunkowana zemsta
Obrońca uciśnionych
Szybka sprawiedliwość
Wychowany pod kloszem

Możecie pomyśleć nad przeniesieniem akcentów z Situation na Story. W zasadzie niektóre z istniejących Aspektów sytuacyjnych można by zamienić na Story bez zmieniania ich sensu. Przykładowo: "Ucz się, ucz" można by zamienić na "Mariusz, rywal ze szkolnej ławki" (od strony rywalizacji) albo "Kamizelka z herbem Zielonych Magów" (od strony dyscypliny) albo "Nie miałem rodziców, tylko nauczycieli" (od strony samotności).

Inna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to to, że są elementy na naszych sesjach, które pojawiają się często, a dla których nie ma Aspektów, jak baszta czy automobil Daniela, telefony od matki do Juliana, jego menedżer i wielki garaż, czy kominiarka i karabin snajperski Erwina. Może dałoby się pokolorować niektóre z istniejących Aspektów wykorzystując te elementy?
Zapisane
AlexRiven
Akolita kultu
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 64



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Marzec 05, 2012, 05:58:02 »

Zmieniłem kilka swoich aspektów, opisane w temacie Julian.

a dodatkowo przejrzałem Lokacje i mamy tu fajną lokację Twierdza Wisłoujście, która jest nawiedzona! Uśmiech

i mapka:

Zapisane
shg
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 150


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Marzec 05, 2012, 22:19:29 »

Kurde, ale tempo narzuciliście... Nie nadążam!

Pozwolę sobie na razie krótko napisać.

  • Zagrożenie w mieście:
    Fajnie by było powalczyć z czymś nowym. Może jakieś stworzenia (fae? wampiry-inne-niż-białe?) przywabiła sytuacja w mieście?
    A może zagrożeniem byliby ludzie? Któraś z grup dowiedziała się za dużo o nadprzyrodzonym świecie po ostatnich wydarzeniach i chce je wykorzystać lub dorwać (nie)winnych? Albo, jak było wspomniane, jakieś czubki z rytuałami.
  • Motywy z duchami - spoko, jestem za ich częstszą bytnością na sesjach. Sam na nie nieraz się powoływałem, chętnie to rozwinę.
  • Wagner - cholera wie co z nim! Może nie wypalił mu jakiś misterny plan pokonania Fahrenheita i jest teraz sex slave'em jakiejś fae. Albo po prostu nie żyje (wiem, to się nie zdarza... ale jeśli byśmy nasłali na Gdańsk duchy, to...) Uśmiech
  • Ktoś chce, żeby Daniel przejął obowiązki dziekana? Nawiedzeni!
    Ale kto wie, może trochę polityki nie zaszkodzi kampanii.
    Daniel pewnie będzie rozdarty czy ubiegać się o stanowisko w Zieleniaku, czy pomóc Hewelianom.
    Pierwsza opcja pewnie będzie implikować spore reformy w Zielonej Szkole. Potencjalnie może nawet przybliżenie się do Hewelian lub połączenie Szkół (radykalne).
    Druga opcja polegałaby na przejściu Daniela do Szkoły Heweliusza (narobienie sobie Zielonych wrogów). Odbudowa pewnie polegałaby na werbowaniu młodych z Olimpu.
    Nie wiem tylko na ile da się takie motywy zrobić tak, żeby grała cała drużyna, a nie tylko ja Uśmiech
Zapisane
Michał
Mistrz Celebrant
Wtajemniczony kultu
*******
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Marzec 06, 2012, 15:42:22 »

[...]
Ale kto wie, może trochę polityki nie zaszkodzi kampanii.
[...]
Nie wiem tylko na ile da się takie motywy zrobić tak, żeby grała cała drużyna, a nie tylko ja Uśmiech

Ach, przecież w polityce dużo jest manipulacji i podchodów (Julian), a czasami trzeba też kogoś przypilnować albo coś wykraść (Erwin), myślę więc, że jeżeli Daniel odpowiednio rozegra sytuację to nikt z nas nie będzie  się nudzić na sesji. Warto też przy tej okazji wspomnieć, że Compelować możecie się też nawzajem. Mrugnięcie

Chciałbym spróbować rozegrać to w taki sposób: na podstawie waszych dotychczasowych sugestii ja przygotuję sytuację początkową. Korzystając z trwającego przerywnika na D&D przygotuję też lepiej aspekty i statsy ważniejszych BNów. Spotkamy się na sesji i po pierwszej scenie (albo jeszcze w jej trakcie) każdy z was korzystając z Deklaracji albo Compeli będzie ciągnął akcję w stronę, która jemu wydaje się ciekawa. Ja z mojej strony postaram się skomplikować sytuacje na tyle, żebyście musieli szukać pomocy u przyjaciół. Jeżeli wyjdzie z tego chaos i trzy przeplatające się historie to nie szkodzi, dopóki się będziemy dobrze bawić. Może też okazać się to kompletną klapą. Ale jestem zdania, że warto spróbować i postarać się wycisnąć z tej mechaniki więcej niż z typowego RPGa. Co wy na to, jesteście ze mną? Uśmiech
Zapisane
shg
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 150


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Marzec 06, 2012, 16:00:01 »

Jestem za, a nawet z Tobą!

Jak dobrze, że jutro d&d - nie trzeba myśleć Język
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wartune virtualdog companions wht-ex-is-scam haxballfc