RPG@UG: Forum Gier Fabularnych Uniwersytetu Gdańskiego
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Dead but dreaming
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Książki  (Przeczytany 1248 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Tromm
Woj Chaosu
***
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 227


WAAAAGH!!!


Zobacz profil
« : Luty 27, 2011, 14:38:38 »

Jako że siedzimy w fantastyce, a nie tylko w RPG, zakładam temat o książkach. Co obecnie czytacie z fantasy/sci-fi? Co czytaliście i zostało w was na dlużej? Jeśli macie na tapecie coś, czym warto się podzielić w tej kwestii - piszcie.

Ja dorwałem niedawno zrobione w 1981 roku słuchowisko radiowe na bazie Władcy Pierścieni. Bardzo zacna rzecz, acz może nieco archaiczna w 2010 roku. W każdym razie dokładnie oddaje klimat powieści. Jest tego 13 odcinków i jest tu przynajmniej jeden aktor, który grał później w filmie. Zainteresowanych odsyłam na Darkwarez.

W związku ze słuchowiskiem ogarniam sobie ponownie Władcę, kawałkami, randomowo. Czysta przyjemność Uśmiech

Postanowiłem też puścić w niepamięć mój średnio udany początek znajomości z Robertem Jordanem i jego sagą Koło Czasu. Jest to zupełnie epicka rzecz, zakrojony na 14 bodajże tomów cykl o perypetiach Randa al'Thora, który zostaje Smokiem, męskim odpowiednikiem czarodziejek-kapłanek Aes Sedai. Czytałem polskie tłumaczenie, które ssało do tego stopnia, że "leggings" tłumaczono jako "leginy", a stary wojak używał klnąc słów typu "chromolony" i "nicpoń". W oryginale czyta się o niebo lepiej, wciąga jak cholera, fabuła o tyleż interesująca, co kanoniczna, a język Jordana piękny. Polecam. Koło Czasu zdobyło sobie na całym świecie tylu miłośników, że mają nawet własne konwenty!

Wala mi się gdzieś po domu kolejny rozpoczęty i nieco zapomniany tom Miecza Prawdy Terry'ego Goodkinda. Jedna z pierwszych wielkich sag, jakie czytałem, więc podchodzę do serii bezkrytycznie. Na pewno opatrzyliście się z okładkami, księgi z tej serii od lat nie znikają z półek księgarskich (w sensie, że jest popyt, więc zawsze są na stanie Mrugnięcie. Polskie tłumaczenie mogłoby być lepsze, ale i tak czyta się świetnie i szybko, mimo objętości.

Jovaen wie, o czym teraz będzie mowa - od jakiegoś czasu męczę drugiego omnibusa Williama Kinga, który pisze cykl Gotrek & Felix, absolutnie epicką i świetnie napisaną serię o przygodach niepokonanego trollslayera Gotreka Gurnissona i jego towarzyszaa Felixa Jaegera. Każdemu, kto lubi Warhammera i epickość polecam z całą mocą. Byle w oryginale, bo "manling" brzmi zajebiściej, niż "człeczyna" Uśmiech

Polecam też znane mniej lub bardziej arcydzieło steampunka - Maszynę różnicową Gibsona i Sterlinga w nie najgorszym przekładzie polskim.

Jako że gromadzę książki nałogowo, a potem przez lata nie mam czasu albo chęci, by je zacząć i skończyć, mam też zakładki w kilku innych tomiszczach, głównie Glena Cooka, Patricii McKillip, George'a R.R. Martina i Tolkiena, ale potrzebowałbym miesięcy, by to wszystko opisać i polecać, więc skończę w tym punkcie. Dodam jeszcze tylko, że z nie-fantastyki wgryzam się ostatnio w Moby Dicka Melville'a i Paragraf 22 Hellera.

Piszta!
Zapisane

"Barbarism is the natural state of mankind," the borderer said, still staring somberly at the Cimmerian. "Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance. And barbarism must always ultimately triumph."
Abaddon
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 173



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Marzec 23, 2011, 13:35:00 »

Średnio na temat, ale mam prośbę. Może mi ktoś z was polecić/pożyczyć jakąś książkę, która:
-jest po angielsku
-jest ciekawa i fajnie się ją czyta Język
-zachodzi o tematykę medyczną (może być biografia jakiegoś lekarza / powieść, której akcja dzieje się w szpitalu albo jest związana ze środowiskiem lekarskim... coś w tym klimacie)
-ma 250+ stron (ale też nie dużo więcej)

Będę wdzięczny za wszelkie propozycje. =]
Zapisane
Ash
Naczelny Lurker Stada
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 154



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 09, 2011, 13:33:43 »

Ja tak zareklamuję moją obecną lekturę, bo czyta się świetnie: Robert M. Wegner - "Opowieści z meekhańskiego pogranicza". Ma to dwa tomy: 1. Północ-Południe oraz 2. Wschód-Zachód. Generalnie zbiór opowiadań, ale podanych w formie historii 4 postaci (po 2 na tom). Książki czytają się lekko i jednocześnie wciągają. Niestety, mam je z biblioteki, więc nie mogę podać dalej.
Zapisane

Shapes in shadow
a glint of steel
the silence steals my happy life
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

chomikk gom haxballfc virginia companions