RPG@UG: Forum Gier Fabularnych Uniwersytetu Gdańskiego
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Dead but dreaming
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sesje PBF (Play-by-Forum): Parę pytań na początek  (Przeczytany 5054 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jovaen
Wszechwybraniec
Ulubieniec Chaosu
*********
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 459


To ja jestem RPG-UG


Zobacz profil
« : Styczeń 20, 2011, 12:21:09 »

Większość z was zapewne wie, co to jest PBF (Play-by-Forum). Dla tych, którzy tego terminu nie znają, spieszę z wyjaśnieniem.

PBF to - najprościej ujmując - sesje RPG via Internet. Typowe PBF działa tak, że MG ogłasza temat kampanii, zbiera karty biorących w grze udział postaci (przesyłane w formacie elektronicznym) i zakłada odpowiedni wątek na forum. Gra zazwyczaj idzie tak - MG pisze "dopiskę" (turę), w której opisuje każdemu z graczy co się dzieje, co gracz widzi/słyszy/czuje, jakie efekty przynoszą jego działania etc. Następnie gracze po kolei odpisują, co robią dalej, i tak się to kręci. Typowe PBF przypomina raczej bardziej złożoną grę paragrafową, niż prawdziwe RPG (pozbawione jest efektu spontaniczności i interakcji na żywo między graczami), ale przy odpowiednio utalentowanym MG i odpowiednio zaangażowanych graczach, sesje PBF mogą być całkiem fajnym uzupełnieniem dla sesji live Język

Przekładając to na ludzki język: Tak, PBF-y są proste, przyjemne, nie stwarzają problemów organizacyjnych i nie trzeba na nie poświęcać aż tyle czasu Mrugnięcie

Pisalibyście się na rozruszanie tego kącika naszego Forum? Moglibyśmy odpalić coś ciekawego, może jakąś egzotyczną sesję D&D, albo detektywistyczną kampanię w realiach Świata Mroku/Zewu Cthulhu? A może WFRP, tylko trochę inaczej? A może macie jeszcze jakieś inne propozycje?

Jeżeli ktoś jest contra, to też niech się wypowie. Ostatecznie możemy zrezygnować z tej inicjatywy.

Wszelkie przemyślenia i sugestie także będą mile widziane i pożądane Uśmiech

Wypowiadajcie się!

Zapisane
bodysnatcher!
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 113



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Styczeń 20, 2011, 20:05:06 »

A jeśli chcemy mieć jakieś epickie wirtualne przygody, to może coś bardziej pod storytelling?
Zapisane
Delial
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : Styczeń 28, 2011, 15:48:47 »

Play-by-Forum. Wchodzę w to! Kiedyś uczestniczyłem w takiej wersji PbF --> http://tfarchive.com/rpg/site/

Pamiętacie "Transformery"? Serial animowany, lata 80, USA, Optimus Prime? Rings any bells? W tym rpgu, możesz się wcielić w rolę jednego z wielkich robotów i uczestniczyć w epickich zmaganiach Autobotów z Decepticonami.

Co ciekawe, wszystko odbywa się bez jednego rzutu kością. Przeczytajcie dwa krótkie paragrafy w tym dziale --> http://tfarchive.com/rpg/site/rpg_rules_and_guidelines
Part Five: General Posting Guidelines
Part Six: Combat Guidelines

Oczywiście, taki sposób rozgrywki wymaga od graczy dużej dozy krytycyzmu wobec poczynań i możliwości swoich postaci.

Co o tym sądzicie?
Zapisane
Jovaen
Wszechwybraniec
Ulubieniec Chaosu
*********
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 459


To ja jestem RPG-UG


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Luty 15, 2011, 10:58:20 »

A jeśli chcemy mieć jakieś epickie wirtualne przygody, to może coś bardziej pod storytelling?

Zdecydowanie storytelling. Właściwie ciężko grać w to inaczej (via forum) Mrugnięcie


Play-by-Forum. Wchodzę w to! Kiedyś uczestniczyłem w takiej wersji PbF --> http://tfarchive.com/rpg/site/

Pamiętacie "Transformery"? Serial animowany, lata 80, USA, Optimus Prime? Rings any bells? W tym rpgu, możesz się wcielić w rolę jednego z wielkich robotów i uczestniczyć w epickich zmaganiach Autobotów z Decepticonami.

Co ciekawe, wszystko odbywa się bez jednego rzutu kością. Przeczytajcie dwa krótkie paragrafy w tym dziale --> http://tfarchive.com/rpg/site/rpg_rules_and_guidelines
Part Five: General Posting Guidelines
Part Six: Combat Guidelines

Oczywiście, taki sposób rozgrywki wymaga od graczy dużej dozy krytycyzmu wobec poczynań i możliwości swoich postaci.

Co o tym sądzicie?

O coś w tym stylu mi chodziło, tylko że z uproszczonymi zasadami walki. To TFRPG jest ciut zbyt techniczne jak na mój gust Niezdecydowany
Zapisane
bodysnatcher!
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 113



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Luty 15, 2011, 19:54:37 »

Miałam na myśli storytelling do tego stopnia, że nie ma w ogóle instytucji MG. Dawno, dawno temu grałam ładnych parę miesięcy właśnie w taki sposób w Wampira i jeszcze jedno story bez konkretnego systemu, ale w realiach lekko Warhammerowych. Wyglądało to w ten sposób, że gracze po kolei pisali długaśne posty,w których co prawda wydarzenia opisywane były z punktu widzenia "ich" postaci, ale można tam też było pchnąć opowieść do przodu, opisując działania innych charakterów (zarówno NPC-ów jak i postaci pozostałych graczy, w granicach rozsądku i prawdopodobieństwa). Naturalnie, trzeba mieć dużo zaufania do pozostałych graczy, żeby w swoim kawałku historii nie zrobili czegoś dziwnego z naszą postacią Chichot , ale ja mam z tym pozytywne doświadczenia, moja drużyna dobrze sobie z tym radziła i było naprawdę ciekawie.
Zapisane
Jovaen
Wszechwybraniec
Ulubieniec Chaosu
*********
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 459


To ja jestem RPG-UG


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Luty 16, 2011, 14:08:30 »

Ej, to jest całkiem ciekawa koncepcja... Uśmiech I w sumie nawet fajniejsza dla mnie, bo po dłuższym czasie gry PBF w działania MG często wkrada się monotonia... Niezdecydowany A jeżeli pozwolić graczom jeszcze aktywniej tworzyć świat gry (choć w PBF-ach gracze z reguły współtworzą świat bardziej niż w papierowych RPG), to może wyjść z tego coś naprawdę fajnego.

Ja jestem za! Spoko Czy ktoś jeszcze raczyłby wypowiedzieć się w temacie? Język Bo bez waszych chęci nie ruszymy...
Zapisane
Delial
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : Luty 16, 2011, 17:19:15 »

Jestem chętny. Szczególnie podoba mi się forma o jakiej mówi Bodysnatcher! Tylko jak w takim układzie toczyła by się walka np.?
Zapisane
bodysnatcher!
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 113



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Luty 17, 2011, 20:00:04 »

Captain obvious strikes again, ale oczywiście ja też się piszę :P

Szczegóły techniczne można ustalić, jak już się zbierze konkretna grupka chętnych. W moim pbf-ie walka wyglądała tak, że... noo, normalnie wyglądała, opisy starć były elementem postów, bez żadnej mechaniki - wszystko zależało od inwencji i pomysłu autora. Jedyną zasadą było tylko to, że nie można zabić postaci innego gracza, oprócz tego - co komu do głowy przyszło. Tak jak pisałam, nie ma MG - albo z drugiej strony patrząc, wszyscy są Mistrzami; historia układa się i dryfuje tak, jak wyobraźnia (i poczucie realizmu, hihi) graczom podpowie.

Oczywiście w naszym wypadku możemy wprowadzić bardziej sformalizowane rozwiązania, jeśli macie jakieś techniczne preferencje; to tylko propozycja ;)
Zapisane
Jovaen
Wszechwybraniec
Ulubieniec Chaosu
*********
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 459


To ja jestem RPG-UG


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Luty 18, 2011, 10:25:01 »

Myślę, że czas na bardziej techniczne rozwiązania wyjdzie w praniu. Reguły walki na pełnym spontanie podobają mi się. W końcu to małe forum, znamy się i ufamy sobie (Utajone Drugie "Ja" Jovaena: - Taaa, a "harmider"? Chichot ), więc nie będzie ryzyka jakiegoś niezdrowego wyżynania się, manczkinizmu, jakiego czasami doświadczałem prowadząc PBF-y np. na WarhammerWorld (forum o zasięgu ogólnopolskim - dużo niesprawdzonych, często młodych i głupich graczy). Zasada niemordowania to dobra zasada. Wciąż jest za, jeżeli chodzi o ideę naszych sesji przez Internet.

Mamy 3 osoby chętne do gry - Bodysnatcher!, Deliala, mnie. Ustalamy w co gramy i ruszamy, czy pierwej zagonimy do wypowiedzenia się resztę (np. na następnej sesji)? Język
Zapisane
Delial
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 18, 2011, 13:23:54 »

Właśnie, właśnie, w co gramy?
Zapisane
Jovaen
Wszechwybraniec
Ulubieniec Chaosu
*********
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 459


To ja jestem RPG-UG


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Luty 18, 2011, 13:25:15 »

<ściana>

No, to jest właśnie pytanie do was Język Skoro już Bodysnatcher! zarzuciła pomysłem PBF-ów bez MG, to może wymyślcie sami coś kreatywnego. Czy mam zrobić ankietę? Wtedy pojedziemy schematem. (D&D? WFRP? WoD? Cyberpunk 2020? Zew Cthulhu? Deadlands? Neuroshima? Inne?) Język
Zapisane
Delial
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 18, 2011, 15:38:41 »

Post-Apo Gestapo!
Zapisane
bodysnatcher!
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 113



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Luty 18, 2011, 16:34:41 »

Post-apo = seal of approval ^^ Jestem jak najbardziej za.
Zapisane
Delial
Wtajemniczony kultu
**
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : Styczeń 10, 2012, 22:26:34 »

Ja to kiedyś odpalę, obiecuję.
Zapisane
Jovaen
Wszechwybraniec
Ulubieniec Chaosu
*********
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 459


To ja jestem RPG-UG


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Styczeń 25, 2012, 12:08:49 »

Moja lista noworocznych postanowień:

- znaleźć sobie życie;
- znaleźć sobie maszynkę do zgolenia brody;
- znaleźć kogoś, kto mnie zrozumie;
- wyładnieć;
- uśmiechać się...

A tak na serio: trzymam za słowo, Del! Bo akurat jest szansa, że w PBF-a byśmy grali regularnie... jakkolwiek. Chichot
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

cat-world fotowypadykielce grupa1 airpol geneo